středa 19. prosince 2007

Jiraishin


žánr: policejní, akční, psychologické

počet volume: 19

mangaka: Tsutomu Takahashi

licenzlé: Tokyopop (pod názvem Ice Blade, stopnuto u 3. booku)

download: Mangatraders , LJ Free manga


Jiraishin je jedna z mála mang, co jsem četla a která neobsahuje sebemenší prvek nadpřirozena. Zároveň je to asi ta nejdrsnější manga, co jsem kdy četla. Možná proto, že autor pro své brutality v manze čerpá inspiraci z reálného života.


Hlavním hrdinou je detektiv japonské National Police Agency (NPA) Kyoya Iida, který patří k nejlepším ve svém oboru. Kyoya se nezastaví před ničím, aby vyřešil případ, ať to znamená paradoxně porušit zákon, ohrozit svojí osobu...nebo když na to přijde, ohrozit i někoho jiného.

Asi někoho nepřekvapí, že Kyoya není zrovna populární a přes jeho pracovní úspěchy by se ho někteří nadřízení, a nejenom oni, velmi rádi zbavili... Nebo je to spíš proto, že oni sami mají co skrývat?



Jiraishin je manga z policejního prostředí, které se snaží velmi realisticky zachytit. Jednotlivé booky na sebe většinou nenavazují a řeší se v nich jednotlivé případy, jenž má Kyoya na starost. Mangaka klade velký důraz i na vykreslení jednotlivých pachatelů trestných činů a čtenářům se snaží přiblížit jednání pachatele, jeho důvody, co činu předcházelo... Nesnaží se je ospravedlnit, mnohdy to jde i těžko, jen nám prostě dává možnost se na jednotlivé případy dívat z více úhlů. Při některých případech vám bude běhat mráz po zádech, z některých vám bude špatně a některých pachatelů vám bude třeba i líto (Ehm, většinou vlastně ne.)

Obrovským plusem celé mangy je samotný hlavní hrdina, charismatický chladný Kyoya Iida, který se spíš činí než metá idealistické prázdné řeči na všechny strany... A přesto nepůsobí jako neporazitelný hrdina či nadčlověk. Něco z toho, jak tiše sedí, nevyzpytatelně hledí a kouří své oblíbené cigarety působí neskutečně lidsky a opravdově.
Velice mile mě překvapila i Kyoyova parťačka Eriko Aizawa, která se může pyšnit statusem jedné z mála sympatických ženských postav v manze. Stejně jako zbytek mangy je i ona velice věrohodně zachycena, ženská, jemná, ale zároveň silná i tvrdohlavá.

Dalším příjemným překvapením byla pro mě kresba. Většina mang žánru shounen/seinen (zaměřená spíše na chlapecké/mužské čtenáře) bývá kreslena většinou mužským mangakou a podle toho kresba vypadá - spousta ostrých hran, pro nás dívky ne zrovna líbivá... Přesto kresba v Jiraishin je velmi krásná díky svým jednoduchým čistým liniím.
Navíc je styl kresby i vhodně přizpůsoben žánru mangy, takže proporce jednotlivých postav jsou velice realistické, nemluvě o rysech tváře. Třeba velké oči, tolik dominující v manga stylu, nejsou tak výrazné a jsou spíše užší.


Na závěr mi tedy nezbývá než se opakovat a tuhle mangu vřele doporučit. Pokud jste unaveni nepřeberným množstvím titulů s fantasy prvky a zatoužíte po něčem dospělejším a realističtějším, tahle manga je stvořená přímo pro vás.



POSTAVY


Kyoya Iida

Kyoya je nejlepším detektivem NPA s velmi drsnými metodami, který se nezastaví před ničím a je schopen obětovat všechno, aby vyřešil případ.
O jeho minulosti není v manze téměř žádná zmínka, krom toho, že jeho otec byl také policista, ale kvůli jeho nezajištěné zbrani (nejsem si přesně jistá, jak to bylo) zemřel nešťastnou náhodou civilista. Kyoyův otec poté spáchal sebevraždu.
Kyoya žije sám, za celou mangu, která popisuje asi 3 roky, nepadla jediná zmínka, že by měl nějakou známost. Zprvu jsem si myslela, že je velice extremní typ člověka milujícího samotu, ale jak ubíhaly jednotlivé booky mangy, začínala jsem mít pocit, že Kyoya se prostě nedokáže vzdát své práce, která není pro něj ničím méně než způsobem života a zároveň si moc dobře uvědomuje v jakém nebezpečí by jeho blízcí, vzhledem k povaze jeho práce a jeho tendenci si nadělat spoustu nepřátel, byli - takže se vztahům vyhýbá...
I když jsem tu několikrát dokola omílala Kyoyovo chladné vystupování, rozhodně to neznamená, že by byl úplný bezcitný parchant. Sice to není zrovna dobrák se srdcem ze zlata, ale o těch pár lidí, co mu přirostlo k srdci, se stará. Jen to nedává moc najevo... XDDD
Kyoyovým typickým poznávacím znamením jsou cigarety značky Hope a přesná muška...



Eriko Aizawa

Eriko je v manze Kyoyovým druhým parťákem. Je to chytrá detektivka a okouzlující směsice ženské křehkosti, ale zároveň i síly.
Když poprvé začne pracovat s Kyoyou, je na ní vidět, že přeci jen pohled na zmasakrovaná zavražděná těla nesnáší zrovna lehce. Přesto se to velmi rychle naučí překonat. Celý tenhle proces podstatně urychlí přítomnost Kyoyi, který je tak trochu magnet na všechny odporné a nechutné případy. Eriko a Kyoya se rychle sehrají a tvoří výkonný tým.
Na rozdíl od Kyouyi se v manze o Eričině soukromí mluví. Eriko má rodiče, vdanou sestru a později i přítele, s kterým se zasnoubí.
Eriko mimo jiné mluví plynně čínsky, anglicky a trochu ovládá i španělštinu.
Je to jeden z mála lidí, na kterých Kyoyovi záleží.







Scany...

Kyoya a Eriko během ne zrovna hladce probíhajícího zatčení... XDDD



Jeden takový pěkný scan... Takový ten děsně cool... XDDDD

neděle 9. prosince 2007

Cantarella

žánr: historické, fantasy

počet volume: 10 - zatím neukončené (proč já?!)

mangaka: Yuu Higuri

licenzlé: Go! Comi

download: Mangatraders



Cantarella je historická manga s prvky fantasy, za níž stojí slavná shoujo mangaka Yuu Higuri, jejíž jméno vám určitě nebude tak úplně neznámé díky její čtyřdílné sérii Gorgeous Carat nebo  dalším mangám jako jsou Zeus, Ludwig II. či Seimaden.
Pokud jste od ní přeci jen nic nečetli, museli jste se minimálně setkat s některým z jejích artbooků, protože její luxusní bishíci jsou vyhlášení... XD

Samotná manga Cantarella částečně čerpá z historických událostí, které se odehrávaly v Itálii v 15. století. Většina postav této mangy tedy skutečně existovala.
Centrem všeho dění je nechvalně proslulá rodina Borgiů, jež se "proslavila" úkladnými vraždami (trávení jedy bylo velice oblíbené), protlačováním příbuzných do důležitých úřadů, ať už světských či církevních, a incestem. Samozřejmě je do teď otázkou, jestli Borgiové byli skutečně tak zkažení, nebo jen stejně zkažení jako ostatní šlechtické rodiny v té době a pouze se o nich více mluvilo vzhledem k jejich moci a postavení. Pokud jsem ve vás probudila zájem o některá historická fakta, navštivte Wikipedii.

Mezi průlomové okamžiky této rodiny, které ji dostaly na vrchol mocenského žebříčku, patří zvolení Alonsa Borgii papežem. Po něm se této "cti" dostalo i jeho synovci kardinálu Rodrigovi, jenž pak přijal jméno Alexandr VI.
A právě kardinál Rodrigo je jednou z hlavních postav této mangy, které s pomocí nadpřirozených okolností vypráví příběh této rodiny.


Kardinál Rodrigo touží po moci, které, jak ví, může dosáhnout pouze skrze papežský úřad. Proto je rozhodnutý pro něj udělat cokoli, i kdyby měl přistoupit na pakt s ďáblem a v sázce by měla být duše jeho nenarozeného dítěte.

Za nedlouho mu jeho milenka Nachine porodí syna. Zvláštnosti, které jeho narození doprovázejí, v ní zanechají zlou předtuchu. Po hádce s Rodrigem, který ji záhy navštíví, se rozhodne svého syna zabít. Jenže démoni si, co je jejich, velmi pečlivě střeží. Nedovolí Nachine, aby ublížila jejich hostiteli a celý incident skončí požárem. Dům lehne popelem a jediným přeživším je jako zázrakem nemanželské dítě Nachine a kardinála Rodriga, Ceazare Borgia.

Rodrigo svěří péči o svého novorozeného syna své nové milence, vdově Vanozze Cattanei. Ta si malinkého Ceazara rychle zamiluje a pečuje o něj jako o vlastního. Za nedlouho je Vanozza s Rodrigem těhotná a postupně mu porodí celkem tři děti - Juana, Lucrezii a nakonec nejmladšího Jofreho.
Vztahy mezi nevlastními sourozenci jsou složité. Zatímco Lucrezia Ceazara upřímně zbožňuje a obdivuje, její bratr Juan Ceazara z duše nenávidí a žárlí na pozornost, jaké se Cezarovi od Juanovi matky Vanozzi a sestry Lucrezie dostává. Proto při hádkách často hází vinu na Ceazara a dožaduje se jeho potrestání u jejich otce Rodriga. Ten totiž, narozdíl od Vanozzi,  Ceazara nenávidí a Juan to moc dobře ví a využívá toho ve svůj prospěch.

Milující Vanozza je jednou z mála, kteří vidí a uvědomují si nepřirozenou temnotu obklopující Ceazara. Svoji přítomností, laskavostí a moudrostí však Ceazarovi démony odhání, pro Ceazara je tak jednou z nejdůležitějších osob v jeho životě. Co však osud nechtěl, Vannoza je nucena se urychleně provdat, protože začínají o ní a Rodrigovi kolovat klepy. To mimo jiné znamená, že musí své děti a Ceazara opustit. 

Péči o ně přebírá Adriana de Mila, Rodrigova příbuzná ze Španělska, která by laskavost nepoznala ani kdyby ji kousla do zadku. Obzvlášť k Ceazarovi se chová krutě, protože stejně jako Juan vycítí, že Rodrigovi na Ceazarovi nijak zvlášť nezáleží.

Ceazarovo relativně hezké dětství tak končí
a on začne pomalu propadat touze po smrti, už ani radostné chvilky s nevlastní sestrou Lucrezií v něm nedokáží probudit touhu po životě.

Co se nepodařilo Lucrézii, se souhrou náhod paradoxně podaří úkladnému vrahovi "Michelettovi", Chiarovi, jenž byl pověřen jeho zabitím. Chiaro, přitahován podobnou osamělostí, jakou cítí i on sám, se totiž místo Ceazorovým vrahem stane jeho jediným přítelem.

Většina děje této mangy se však odehrává o několik let později, když už jsou hlavní protagonisté - Ceazar, Chiaro a Lucrezia - dospělí. Ceazar se stává kardinálem a jeho veškerá láska k otci se už dávno vytratila. Rodrigo
, teď už papež Alexander VI., je jen jeho vyděšenou loutkou. Ceazar totiž začíná chorobně toužit po moci a jeho síť intrik je čím dál rozsáhlejší.

Stejně jako rostou jeho ambice, tím sílí i démoni v jeho těle a jsou hůře se ovladatelní. Jedinou záchranou před šílenstvím způsobeným démony mu je Chiaro, jeho nejlepší přítel.

Jenže i tohle pouto, které Ceazara k nějaké jiné živé bytosti poutá, se pomalu rozpadá, ničeno jeho žárlivostí a pocitem zrady z oboustranně se prohlubujícího vztahu mezi Chiarem, k němuž ho váže mnohem hlubší cit než bývá mezi přáteli zvykem, a Lucrezií, jež byla do Ceazara dlouho nešťastně zamilovaná.  

Ceazar tak začíná intrikovat jak proti vlastní sestře, tak i Chiarovi, z přátel se nevyhnutelně stávají nepřátelé...



Cantarella je opravdu překrásná manga a to nejen svou líbivou kresbou. Je to nádherný, dojemný příběh, který rozhodně stojí za přečtení a určitě ve vás zanechá silnější dojem.

Osobně považuju Cantarellu za jednu z nejlepších mang Yuu Higuri, stejně jako ji považuju za její nejdospělejší dílo. Tím nechci nijak snižovat kvality jejích jiných mang, ale Cantarella je přeci jen o poznání temnější a přímo z ní sálá atmosférou divadelních tragédií.

Postavy jsou velice realistické, ale jednoznačně největší prostor zde dostal Ceazar, ostatní postavy mu spíš sekundují. S Caezarem si Yuu opravdu vyhrála a proto, ač se z něho chvílemi stává necitelný parchant, člověk si ho i přes to musí zamilovat.

K celé manze mám tak nakonec jedinou výtku, tedy vlastně k jejímu konci, respektive k absenci toho konce. Manga totiž není dokončená, protože si od ní mangaka vzala přestávku. Ať jsem hledala, jak jsem hledala, zatím se mi nepodařilo sehnat nějaké bližší informace o (ne)plánování jejího dokončení... Nezbývá tedy než doufat.

I přes tuto nemalou vadu na kráse si myslím, že Cantarella rozhodně stojí za přečtení a byla by škoda si ji nechat ujít.


Historická fakta...

Taková zajímavost - podle historických pramenů, měl skutečně Ceazar milostný vztah s Lucrezií, ale z nich dvou to byl právě on, kdo byl zoufale zamilovaný. Když si Lucrezia vzala Alfonsa Aragonského, svého druhého manžela, tak se do něj hluboce zamilovala. Její bratr to ale nesnesl a nakonec ho nechal zabít... He, to utuží rodinné vztahy, co? *křečovitý usměv*

Poslední historické faktum – Ceazar byl syn Vanozzi Cattanei, takže ne nevlastní bratr Lucrezie a Juana jako v manze.


POSTAVY


Ceazare Borgia


Chiaro / "Micheletto"



Scany...

První setkání Ceazara a Chiara....


neděle 28. října 2007

Death note - odhalení Kirovi identity XDDDDD

Když už jsem tu tak psala o Death note, našla jsem v galerii jeden vtipný obrázek..... XDDDD

sobota 27. října 2007

Death note (manga)

žánr: psychlogické drama s prvky fantasy

počet volume: 12

mangaka: Obata Takeshi (kresba), Tsugumi Ohba (příběh)

download: Anime-Eden, Mangatraders (tuhle mangu najdete skoro úplně všude)

manga licenzlá: Viz media

Na motiv mangy vycházelo v minulém roce stejnojmenné anime. Podrobnosti na Anidb.



Pochybuju, že se mezi příznivci mangy najde člověk, který by tuto mangu neznal, nebo aspoˇm o mí neslyšel. Konec konců, jedná se o jeden z nejpopulárnějích komisků poslední doby. Nutno dodat, že právem...
Death note vám totiž dokáže, že manga může být akční a plná napětí a to i bez toho, že by se zde vyskytovala bojová akce nebo zběsilé přestřelky. Krom toho, unikátním způsobem pošle k šípku většinu zaběhnutých pravidel ohledně klaďáctví a příkladnosti hlavních hrdinů.



Raito Yagami
, 17ti letý geniální student, jednoho dne znuděně sedí ve škole a napůl ucha poslouchá výklad učitele, když tu náhle jeho pozornost
upoutá jakýsi tmavý, za oknem padající, předmět. Zvědavost ho přemůže a po skončení výuky se jde na školní dvůr podívat, co to bylo. K jeho překvapení na trávníku leží černý, útlý, vcelku obyčejný sešit s nápisem Death note.

Raito ho zvedne a začne v něm listovat. Zápisník je úplně prázdný, až na úvodní stránku hustě popsanou anglickým textem. Raito neodolá a vezme si sešit domů, aby si ho v klidu přečetl.

Po tom, co tak doma učiní, neví jestli se smát, nebo zuřit nad promarněným časem. Anglický text byly instrukce, jak Death note používat. Jenže hodně směšné. Zabít někoho pouhým představením si jeho tváře a zapsáním jména oběti do sešitu?!

Jenže když z náhlého popudu Death note vyzkouší, zapíše do něj jméno únosce, o němž právě v živém televizním zpravodaji vysílali a ten muž skutečně zemře na srdeční zástavu, co to má všechno znamenat?



Děj Death notu není tedy nijak zvlášť složitý. To, co z něj ale dělá špičku mezi mangami, jsou skvěle propracované postavy, zběsilé myšlenkové pochody, dějové zvraty a psychologický souboj hlavních dvou hrdinů,
Raita alias Kiry, toužícího po vytvoření nové utopie bez zločinu, v níž by byl on sám bohem a L, introvertního detektiva, který se snaží svými geniálními dedukcemi odhalit Kirovu identitu. Obě dvě postavy musejí neustále přicházet s novějšími a propracovanějšími plány, jak toho druhého odhalit, případně zničit.

K celé manze mám však nakonec přeci jen jednu, ale o to důraznější, výtku. Když jsem Death note před dvěma lety četla, nebyl ještě tak masově známý a přeloženo bylo zatím jen prvních 7 booků. Sice mě ničilo čekání na překlad dalších kapitol, ale aspoň jsem byla ušetřena zklamání.
Dalších 5 booků totiž oproti předchozím dílům za moc nestojí.
Vše, co jsem na Raitovi do této doby tak zbožňovala a obdivovala, bylo pryč - zbyl jen šílený psychopat. Nelichotivý dojem ještě prohloubilo nastoupení dalších detektivů alá L, což považuju za opravdu mizerný tah - není nic horšího než vznik nezajímavých, nudných a protivných kopií.


I přes toto zklamání Death note stále figuruje na mém soukromém žebříčku nejoblíbenějších mang a manhw a pevně si stojím za názorem, že Death note stojí za přečtení, minimálně kvůli těm prvním 7mi bookům. Protože ty z něj udělaly to, čím je... fenomén.



POSTAVY

Raito Yagami alias Kira


Raito je ten všemi respektovaný, obdivovaný typ, který si přes svoji zdánlivou přátelskost blízko k tělu nikoho nepouští. Ke všem se chová stejně mile, ale zároveň jaksi rezervovaně. Mimo to už na první pohled působí mnohem dospěleji než jeho vrstevníci, vystupování má naprosto dokonalé a zároveň sebevědomé.
Krom toho, že se Raito bez ustání objevuje na prvním místě v celonárodních zkouškách, tak jako mladší vyhrával dokonce šampionáty v tenise. Dobrovolně tenisu ale nechal s tím, že se musí připravovat na univerzitu.
Jeho rodiče jsou na něj pochopitelně pyšní (koho by to překvapilo XD) a mladší setřička ho zbožňuje. Zatímco jeho matka je žena v domácnosti, otec pracuje jako policejní detektiv. K Raitovi se chová víc jako rovný k rovnému než jako otec k synovi. To je zapříčiněné právě Raitovou neobyčejně vysokou inteligencí a pomocí, jakou poskytuje otci s jeho případy - Raito vždy přijde s nějakým novým úhlem pohledu, který napomůže vyšetřování.
Raito je hodně znechucen lidskou společností, tedy hlavně vysokou zločinností a vůbec některým lidským jednáním, dílem kvůli tomu se také hodlá stát ředitelem NPA.
Když se mu tedy do rukou dostane Death note s nadpřirozenou mocí, neváhá uskutečnit svoje plány nové utopie i za cenu zaprodání své duše peklu.
Raita proto čeká velké překvapení, když mu bývalý majitel Death notu, Shinigami Ryuuk, sdělí, že ho žádný postih za používání Death notu nečeká, protože je teď právoplatně Raitův, takže si s ním může dělat, co chce. Raitovi už tak nic v jeho plánu nebrání...

Náhle vysoká úmrtnost na srdeční zástavu mezi zločinci celého světa však neuniká pozornosti veřejnosti a tajemný mstitel, vrah, dostává přezdívku Kira.

Nutno dodat, že když Raito zabil své první dva lidi, tak to moc lehce nenesl. Moc Death notu ho děsila, stejně tak váhal, jestli vůbec má právo něco takového udělat. Nakonec se logicky přesvědčil, že když už takovou mocí disponuje, tak proč ji nevyužít k dobrému a že v jeho rukou bude taková ohromná síla nejbezpečnější. (Není nad logické odůvodňování... XDD)
Jak plyne manga, tak se mění i sám Raito. Čím odhodlaněji za svým snem jde, tím více ztrácí na lidskosti a začíná být víc a víc bezohledný a chladnokrevný. Lidé, i z blízkého okolí, pro něj nejsou ničím více než figurkami, které mu pomůžou k jeho cíli.
Řekla bych, že jediná osoba, kterou Raito tak nějak respektoval a nějak se ho dotkla, byl právě L. Koneckonců právě on ho dlouhou dobu podezříval, že je Kira. Každopádně i to málo z respektu a sympatií, jež k Lovi cítil, vzalo pro honbou za novou utopií za své.


L

Podobně jako Raito je i L nesmírně inteligentní, ba přímo geniální. Zatímco však Raito to vše umocňuje svým vystupováním, L spíš naopak svým chováním degraduje. XDDD
L je hodně excentrický a kloubí se v něm zvláštní směsice genia a hravého dítěte. L vůbec působí dojmem, že se sám o sobe neumí postarat, stačí se podívat na jeho oblečení a věčně bosá chodidla. Ono něco pravdy asi na tom bude, protože vyrůstal ve zvláštním sirotčinci, tuším, že někde v Anglii, spolu s dalšími podobně geniálními dětmi, kde se opatrovníci podle mého zaměřovali spíš na rozvoj jejich talentů a schopností, než na přípravu na obyčejný život venku.
Už jako hodně mladý byl začleněn do několika vyšetřování, kdy komunikoval s vyšetřovateli skrze intercom v notebooku, který přinášel Watari, Lův společník a opatrovník, jenž na veřejnosti vystupoval maskovaný, takže bylo naprosto nemožné zjistit Watarovu, nebo dokonce potom Lovi, identitu.
L se stal rychle mezi policejními organizacemi, nehledě na národnost, známý a zabýval se jen případy, které upoutaly jeho pozornost. A všechny nakonec vyšetřil. Osobně mám za to, že L sám neřeší případy kvůli touze překazit zločincům jejich činnost, spíš to bere jako hru, výzvu. Ano, určitě nějaké to povědomí, co je špatné a co dobré, má, ale neřekla bych, že to je oním hnacím motorem.
A právě Kirův případ ho nesmírně zaujal. Nakonec se mu podařilo díky prvním dvoum obětem Kiry a pokusem s medii zjistit, že Kira je v Kantu v Japonsku a stejně tak vyvodil, že Kira bude s největší pravděpodobností nějak ve spojení s policií, tedy NPA.
Nakonec to byl právě Raito, na koho mu nejlépe seděl profil Kiry, jenže všechny logické důkazy byly proti. Takže se začal držet blízko Raita v touze tu hádanku rozluštit. Během vyšetřování si Raita oblíbil, koneckonců, i když to na první pohled rozhodně nevypadá, uvnitř jsou si dost podobní. Sám prohlásil, že Raito je jeho prvním přítelem...



Misa Amano

Misa je slavná mladá modelka, která se objevuje takřka v každém časopise pro mladé. Mimo to, je Misa, stejně jako Raito, majitelkou Death notu. S tím rozdílem, že ten její je "dědictví" po Shinigamim Zeyerasu, který se do ní zamiloval a proti přísnému zákazu změnil osud jednoho člověka, aby Misu zachranil a tak změnil její vlastní osud - zapsal ho do svého Death notu. Po tom, co tak učinil, útočník zemřel a sám Zeyerasu se rozpadl na prach. Shinigami, který věděl, proč se a pro koho se rozhodl Zyerasu obětovat svůj život, byl/a Rem. Zyerasův Death note přivedl/a oné dívce, zůstal/a s ní a našel/a v ní zalíbení.
Misa velmi obdivuje Kiru a je přesvědčena, že Kira dělá správnou věc. Koneckonců Misininy rodiče byli zavražděni a jedním z Kirových obětí byl právě jejich vrah. Po tom, co objeví moc Death notu, začne Misa vystupovat jako druhý Kira ve snaze upoutat na sebe Kirovu pozornost. Když se setká s pravým Kirou, Raitem, její dosavadní obdiv se přemění ve zbožňování a lásku na první pohled. Raito ji imponuje a ona v něm vidí svého rytíře. Je shopna pro něj udělat úplně všechno, i kdyby měla někoho zabít, nebo pro něj obětovat svůj život. Sama nevidí, že ji Raito jen využívá a je mu lhostejná.
Přestože může Misa tedy na první pohled působit jakou hezounká, roztomilá, hlouponká holčička, pravda je poněkud jiná. Misa chytrá je, přesto však zaslepená svojí láskou, skoro posedlá, a navíc velmi naivní.


Ryuuk

Ryuuk je Shinigami, který se ve světě Shinigami velmi nudil. Takže vymyslel plán, jak se v lidském světě trochu pobavit. "Vládce" Shinigami požádal o nový Death note, protože ten svůj údajně ztatil. Po té, co mu byl nový Death note vydán, napsal do svého původního Death notu istrukce, jak ho použivat v lidmi nejpouživanějším jazyce, angličtině a "náhodou" ho upustil do světa lidí. A nedočkavě čekal, co se bude dít.
Narozdíl od Rem, Ryuuk k Raitovi žádný vztah nemá a je spíše nezúčastněným pozorovatelem událostí.
K zbláznění miluje jablka a pořád se jimi cpe. XDD




Rem















Scany

Tohle je myslím výstižné.... XDDD
(pro neznalé mangy - čte se zprava doleva)


neděle 23. září 2007

Překlad titulků...

Prosím, až se zase příště pro něco nadchnu, tak mě prašťte po hlavě. Pokud možno něčím opravdu tvrdým a několikrát za sebou, jen tak pro jistotu. Jak už jsem o pár příspěvků dříve psala, upsala jsem se na spoluorganizaci jedné z linií Anime a mangy na Festivalu Fantazie v Chotěboři.
Což mimo organizační a přednáškové zaležitosti znamená překládat, překládat a překládat titulky. Vzhledem k tomu, že jsem milovník sci-fi záležitostí a některé z nich jsem skutečně na ten fest procpala (Fafner in the Azure, Toward the Terra,...), radostně jsem se ujmula i jejich překladu.
Hm... Momentálně jsem někde ve dvou třetinách prvního dílu Fafnera a připadám si jak totální idiot. Mám pocit, že už česky neumím a ty technický výrazy nadobro porušily moji psychickou rovnováhu.
Překládat takový "Completed lifting the camouflage mirror surface. " nebo "...are connected directly through the brain nerve cell capsule." je fakt zážitek. Nemáte tušení, jak stupidně to v češtině zní...
Aby toho nebylo málo, společnost mi dělají moji věrní nerozluční komáří společníci. Všeho všudy jsem jich už zabila šest... Fakt nemám nic lepšího na práci než tu s psychopatickým výrazem a knížkou pobíhat po pokoji x_X Má stěna vypadá teď..no..kropenatě XDDDDDDD

Budiž mi země lehká...

neděle 16. září 2007

Hyouta Fujiyama


- design postav:

Její kresba je charakteristická jemnými, jakoby načrtnutými liniemi a proto působí trochu skicovitě.

Hyoutini bišíci se přibližují vzhledu reálných mužů asi tak nejvíc, jak to jen v manga stylu jde... XDDD Při pohledu na ně si totiž nepomyslíte, že jsou dokonalí, ani nebudete slintat a óchat nad jejich krásou, spíš se pro sebe usmějete a shledáte je nanejvýš roztomilými či aspoň neagresivně líbivými.
Rozhodně se tu však nesetkáte s typickou bishíkatou zženštilostí.


- charakter postav:

Postavy jsou Hyoutiným obrovským plusem a právě ony způsobují, že se manga tak příjemně čte a člověk si ji musí zamilovat. Její hrdinové jsou vždy nějakým způsobem sympatičtí a příjemně obyčejní, vcelku všední.

Můj obdiv a lásku má za to, že nemá sklony cpát ukemu v páru roli ženy do té míry, že se chová a jedná jako hysterická ženská v mužském těle. (K tomuhle se bohužel uchyluje tak 90% yaoi mangak.) Konečně tedy nějaká mangaka, jejíž hrdinové se opravdu chovají, v rámci možností samozřejmě, jako příslušníci mužského pohlaví.


- příběh:

Její příběhy jsou hodně věrohodné, reálné, vystavěné hlavně na podmanivých postavách a doplněné jemným humorem. Hlavní náplní jejích mang je problematika vypořádání se s vlastní homosexualitou.

Nijak zvlášť se nesoustřeďuje na scény obsahující sex. Její mangy bych řadila mezi lehká yaoi.



- mangy:

Dear green / Hitomi no ounowa

- počet volume: 3

- překladatelská skupina: Obsession (complete), Bliss (1. - 2. vol)

- download: forum Obsession (dostanete se na něj z jejich stránek), stránky Bliss





Spell

- počet volume: 1

- licenzlé: DMP - Digital manga publishing - June

- download: LJ Kanharu (complete), Mangatraders (complete)

- podrobnosti: na stránkách DMP - June (anotace, atd.)




Honki ja Neekara

- počet volume: 1

- překladatelská skupina: Bliss, Attractive Fascinante

- download: na foru Aarinfantasy (complete - na Aarin je nutná registrace!!!), na stránkách Bliss





Freefall Romance (Rakka Sokudo)

- počet volume: 1

- licenzlé: DMP - Digital manga publishing - June

- download: LJ Kanharu (complete), Mangatraders (complete)

- podrobnosti: na stránkách DMP - June (anotace, atd.)






1K Apart no Koi / Love in a Small Apartment (Stories of Love in 1k Apartment)

- počet volume: 1

- licenzlé: DMP -Digital manga publishing - June

- download: LJ Kanharu (complete), Mangatraders (complete)

- podrobnosti: na stránkách DMP - June (anotace, atd.)




Sweet Whisper / Akutai wa Toiki to Mazariau

- počet volume: 1

- licenzlé: DMP (Digital manga publishing) - June

- download: LJ Yshare (1.-3. kapitola)

- podrobnosti: na stránkách DMP - June (anotace, atd.)






Junjou

- počet volume: 2

- překladatelská skupina: Bliss

- download: na LJ Kanharu (1. vol a 2. vol 6.-8. kapitola - tyhle 3 kapitoly nejsou od Bliss), stránky Bliss (complete)






Sunflower / Teppen no Himawari

- počet volume: 2

- licenzlé: DMP (Digital manga publishing) - June

- download: LJ Yshare (1.-4. kapitola)

- podrobnosti: na stránkách DMP - June (anotace, atd.)







Ordinary Crush / Warito yokuaru danshikouteki renaijijou

- počet volume: 2

- licenzlé: DMP (Digital manga publishing) - June

- download: Mangatraders (1. vol)

- podrobnosti: na stránkách DMP - June (anotace, atd.)







Nayamuhodo Nara Koi to Yobe


- počet volume: 1

- download: na foru Aarinfantasy (na Aarin je nutná registrace!!!)











Rooftop Scenery
/ Okujou Fuukei

- počet volume: 1

- překladatelská skupina: Bliss

- download: stránky Bliss (complete)










- doporučení: Pokud dáte na můj názor, tak vřele doporučuju Dear green, Spell, Honki ja Neekara, Junjou a teď rozečtené Rooftop Scenery. Těchto pět mang patří k tomu nejlepšímu, co Hyouta nakreslila.



Obrázky...

Hlavní protagonisté mangy Dear green, Yajima Yukari a Otoumi Kou.


A hlavní postavy mangy Honki ja Neekara, Eiji Kurashima a Hiroto Suginoi.

Ať žije geniální Japonec... XDDDD

Dneska ráno jsem na mailu našla zprávu od své macechy s jednou výbornou anekdotou... Doufám, že se nebude zdát vtipná jen nám....XDDD

Tokyo Babylon

žánr: mystery, shounen ai

počet volume: 7

mangaka: CLAMP

download: Anime-Eden

download + překlad do CZ: Manga-Fan

Tokyo Babylon je pro mě v každém případě jedinečné, poněvadž je to má první koupená manga. XDD Samozřejmě nebyla bych to já, aby se mi s jejím nákupem nevyskytly nějaké komplikace: prvně přišel 3. a 5. book, a potom až zbytek XDD Sadističtí Amíci.... Taky teprve u této mangy jsem si vštípila skutečnost, že manga se čte zprava doleva. Jakmile mi přišla první zásilka, tak jsem si zmateně a naštvaně říkala, proč to ti Američané s tou titulní stránkou tak zvrtali, že ji mají na zadní straně.... Mno nic, no... stane se...XDDD

Každopádně to mi obrovskou radost z téhle mangy nezkazilo a já se k ní stále ráda do teď vracím...

...a pak končím s depresí v posteli a hořečnatě se cpoucí čokoládou. Možná hned na úvod bych měla upozornit, že pokud máte rádi happyendy, tak tuhle mangu určitě nečtěte.

Tento komiksový počin má na svědomí skupina CLAMP, která si už udělala jméno i mimo rodné Japonsko. Slavná skupina je tvořena čtyřmi mangakami, ženami, které zbyly z původně 12ti členného týmu doujinshi kreslířek. Nutno dodat, že žádný bývalý člen se neproslavil tak, jako současná sestava CLAMPu.


Teď k samotné manze. Celá manga Tokyo Babylon se točí okolo tří hlavních postav: šestnáctiletých dvojčat Subara a Hokuto Sumeragi a pětadvacetiletého Seischira Sakurazuka.

Subaru je navzdory svému mládí třináctou hlavou klanu Sumeragi, slavných onmyoujiyin yang mágů (obdoba mezi naším pojetím kouzelníka a exorcisty v jednom) v Japonsku. Už ve svých 9ti letech byl babičkou, předchozí hlavou klanu Sumeragi, odvezen z rodného Kyota do Tokya, kde začal jeho trénink jako onmyouji.

A právě v Tokyu proběhlo jeho první setkání s tehdy patnáctiletým Seischirem... Subaru se ztratil a zatoulal k velké rozkvetlé sakuře. Na stromě seděl o několik let starší chlapec s mrtvým dítětem v náručí. Oním chlapcem byl zabiják klanu Sakurazukomori, Seischiro.

Mladý Seichiro, který se na tento post dostal zavražděním své matky, okamžitě vymazal Subarovy vzpomínky na mrtvé dítě a zabředl s ním do rozhovoru, přestože by ho měl podle nepsaného pravidla Sakurazukomori okamžitě zabít... Neboť Subaru viděl jeho pravou tvář.

Místo toho se Seischiro Subara zeptal, jestli má rád sakury. Subaru mu odpověděl, že ano a Seischiro se ho záhy otázal, zda ví, proč mají květy sakury takový růžový odstín. Subaru odpověď neznal a Seischiro mu na to odpověděl, že je to kvůli krvi pochovaných mrtvol, které jsou pohřbeny pod sakurou. Právě jejich šarlatová krev dává původně bělostným květům jejich charakteristickou narůžovělou barvu. Mladičký Subaru se ho s obavou zeptal, jestli to ty pochované lidi nezraňuje. Taková nevinnost zarazila i chladného Seischira a ten s chlapcem uzavřel osudovou sázku....

Udělal s ním dohodu - až se s ním Seischiro znovu setká, bude mu nablízku po dobu jednoho roku, a pokud po roce začne něco k Subarovi cítit, nechá ho žít... v opačném případě ho zabije. Na zpečetění této smlouvy se na hřbetě Subarových rukou objevily dva pentagramy, znamení klanu Sakurazukomori... Chlapec však podrobnosti dohody neslyšel, neboť se zvedl vítr a slova Seischirovi prakticky trhal od úst. Za chvíli Seischiro zmizel... a s ním i veškeré Subarovy vzpomínky na něj...

O sedm let později Subaru při pronásledování Shikiho na stanici metra Ikebukuro zakopne a nepříliš elegantně se rozplácne na zemi před očima sympatického mladého muže, který mu hned přispěchá na pomoc. Představí se mu jako veterinář Seischiro Sakurazuka....



Manga Tokyo Babylon je velmi zvláštní. Má nezapomenutelnou atmosféru. Co začíná jako komedie, je rychle prokládáno krátkými a ne zrovna šťastnými episodami lidí a duchů, s kterými se Subaru setkává a snaží se jim pomoci. Jeho snaha je však ne vždy korunována úspěchem...

Jsou tu momenty, u kterých se člověk směje, ale i ty, u kterých se chce plakat, nemluvě o konečném finále mangy...

Samotná manga nestojí ani tak na uceleném příběhu jako takovém, ale hlavně na smutných epizodách z lidského života, ústředních třech postavách a jejich vztazích, které jsou nádherně vyvedeny a samotné postavy působí neskutečně živě a opravdově.

Pokud hledáte však košatý epos s osmi dějovými liniemi nebo akční mangu, tak tohle není nejlepší volba. Těm ostatním ji však vřele doporučuju.


Ještě taková poznámka, osudy Subara a Seischira se úplně uzavřou až v manze X/1999, která se odehrává zhruba o 7 let později po událostech v Tokyu Babylon. V téhle manze však nejsou nejhlavnějšími postavami.


Seischiro a Subaru o 7 let později v manze X/1999.





















Málem bych zapomněla... Existuje i anime - dvoudílné OVA Tokyo Babylon... Příběh rozhodně nečerpá z mangy, ale povahy hlavních postav jsou zde věrně zachyceny. (Btw, moje první stažené anime přes torrent... XDDD )



POSTAVY

Subaru Sumeragi (16 let)

Subaru žije se svojí sestrou-dvojčetem Hokuto v Tokyu, části Shinjuku. Je třináctou hlavou klanu Sumeragi, slavných onmyouji, po svojí babičce, která ho od jeho devíti let cvičila.
V devíti letech se setkal s hlavou klanu Sakurazukomori, Seischirem, a zázračně setkání přežil díky výše zmíněně „dohodě“. Jediným důkazem jejich setkání, na které si Subaru nepamatuje, jsou dva pentagramy na hřbetu rukou, díky nimž Seischiro cítí, kde Subaru je, kdykoliv chce. Subarova babička, když pentagramy uviděla, se oprávněně vyděsila, donutila Subara nosit zvláštní ochranné rukavice a přikázala mu, že je nesmí za žádných okolností sundat. Doufala, že tak pentagramy částečně zbaví jejich moci...
Když se Subaru o sedm let později znovu setká se Seischirem, naprosto netuší nic o jeho právé identitě. Přátelského a laskavého veterináře si sestrou okamžitě zamilují a Subarův cit pro něj se stává pomalu hlubší a hlubší...

Subaru je pravým opakem své sestry. Je spíš tišší, introvert. Plachý a přezdvořilý. XDD Tyhle vlastnosti jsou možná částečně zaviněné jeho empatickými schopnostmi. Subaru na sebe často bere problémy cizích lidí a prožívá s nimi jejich bolest, často i potom, co jim pomůže, a oni sami na ně již zapomenou. A už vůbec mu to vše neulehčuje jeho příliš jemná a laskavá povaha. Subaru je tak zvláštní směsicí síly a křehkosti. Jeho jedinou oporou je Hokuto, která se ho všemožně snaží odreagovat, a později se pro něj stejně důležitým stane i Seischiro...

Subaru miluje zvířata. Kdysi měl dokonce psa, který pro něj mnoho znamenal a když umřel, Subaru toužil aspoň něco udělat pro jiná zvířata. Prvně chtěl být veterinářem, ale přeci jen neměl povahu na to, aby zvířata rozřezával, i když by jim pomáhal, tak se jeho vysněným povoláním stal ošetřovatel v zoologické zahradě.

Přes svoje mládí je Subaru už tak velmi silný onmyouji.


Hokuto Sumeragi (16 let)

Hokuto žije jen se svým bratrem-dvojčetem. Je o starší z dvojčat, což se často projevuje na jejím ochranitelském postoji k Subarovi.

Hokuto je přesným opakem svého bratra. Je extrovert, její sebevědomé chování a vystupování občas hraničí až s exhibicionismem, má zálibu v šílených oblečcích, do kterých cpe i svého nebohého bratra a trpí feministickými sklony. XDD
Přes to všechno Subarovi rozumí i beze slov, cítí jeho bolest zaviněnou jeho empatií a snaží se ho všemožně rozptýlit. Když se setká se Seischirem a vidí, jak mu na jejím bratrovi záleží, okamžitě je začne párovat. Seischiro se nijak nebrání a vesele na její hru přistoupí. Vcelku běžně říká Hokuto „švagrová“ ,Subara „miluje“, zatímco Hokuto „se těší na svatbu“, důvěrně osluvuje Seischira „Sei-chan“ a tak podobně. Oba se tím náramně baví a Subaru, rudý jak pečený rak, z toho div neleze po stropě XDDD
Hokuto tuší, že Seischiro má nějaké spojení s klanem Sakurazukomori, už jen kvůli jeho příjmení, ale stále doufá, že se mýlí a že by Seischiro Subarovi nikdy neublížil...


Seischiro Sakurazuka (25 let)

Seischiro je hlavou klanu Sakurazukomori, tedy klanu, který je vždy tvořen jen jednou osobou. Aby se jím stal, zavraždil svojí matku. Osudem každého Sakurazukomori je být zabit osobou, kterou nejvíc milují. Své oběti pokládají před velkou sakuru, u které se se Subarem poprvé setkal.
Seischiro byl vychován v chladného, bezcitného zabijáka. V „civilním“ světě pracuje jako veterinář a chová se úplně jinak. Pro všechny v okolí je to přátelský, inteligentní, vzdělaný a příjemný mladý muž.
Ve svých patnácti letech se poprvé setkal se Subarem, čistým a nevinným dítětem, které ho nevědomky donutilo porušit nepsané pravidlo, zabít každého, kdo vidí Sakurazukomoriho pravou tvář. Těžko říct, proč s ním uzavřel onu sázku, nejspíš ze zvědavosti...nevím.
Pro dvojčata vystupuje něco jako „rodinný přítel“ . S Hokuto s oblibou Subara škádlí, krom jeho oblíbeného veselého „miluji tě“ se přidává i otázka, kterou zásadně pokládá když to Subaru vůbec nečeká, „Připadám ti sexy?“ (v angličtině to zní líp...XDD), a baví se Subarovým rudnutím.
Nejde popřít, že mu na Subarovi opravdu záleží a hra „na miluju tě“ se nebezpečně blíží pravdě. Sice ne v podobě jakou známe z přeslazených shoujo nebo amerických romantických filmů. Spíš jde o něco jako „mně výjimečná osoba“ .
Přes to všechno je Seischiro zabiják, jehož výchova se jen tak nemůže vytratit....