neděle 29. listopadu 2009

From Eroica with Love

žánr: akční, komedie, slabé shounen ai

počet volume: 35+

mangaka: Yasuko Aoike

licenzlé: ano (CMX - 14 vol)

stáhnout: LJ Free manga (1.-20. vol)



Hlavním hrdinou téhle srandy je mladý homosexuální hrabě Dorian Red Gloria, který místo toho, aby svou orientaci před světem skrýval, přeci jen máme 80. léta, tak jí hrdě staví na odiv. Na veřejnosti se objevuje v hadřících, které střídavě budí pohoršení, úžas a hlasitě křičí slovo gay, nemluvě o tom, že za většinu jeho ohozů by vás módní policie s radostí ukřižovala.
Milému hraběti však nelze upřít jistou kreativitu a osobitost, zaprvé, většinu toho by si na sebe normální člověk nikdy v životě nenavlíkl, zadruhé, kdokoli jiný by v tom vypadal podstatně hůře.

Hlavní náplní Dorianova života kupodivu není ani tak provokace nejbližšího okolí, jako spíš sbírání uměleckých předmětů, nebo prostě čehokoli, co zrovna Dorianovi padne do oka. Což nutně nevylučuje ani příslušníky stejného živočišného druhu.
Ve skutečnosti je obrat „sbírání“ mírně eufemisticky nadnesený, neboť hrabě aka Eroica krade jak straka a ani nejlepší ochranná opatření proti němu nic nezmůžou. Celá umělecká veřejnost jen trne hrůzou, aby, nedej bože, se jejich nejvzácnější kousek zalíbil Eroicovi, to by ho rovnou mohli obvázat mašlí a s pompou ho slavnému zloději poslat. Ušetřili by si tím hodně práce a nervů.

Přestože je Eroica geniální zloděj umění, přeci jen by to všechno kradení sám nezvládl, proto je obklopen skupinkou povětšinou mladých, talentovaných lidí milujících umění stejně jako on a kteří svého šéfa oddaně zbožňují a v krádežích mu ochotně asistují.
Aby celá tahle malá organizace klapala jak má, je třeba konečně taky někoho pragmaticky uvažujícího, protože Dorian má ve zvyku rozhazovat peníze plnými hrstmi a kdyby to záleželo jen na něm, brzy by se z něj stal velice chudý aristokrat.
V nějaký výjimečně duchapřítomný moment najmul účetního Jamese, malou uvřískanou hysterickou šeredku, která nade vše miluje peníze a škudlí tak, že by se od něho i Harpagon mohl učit.
Aby ale hezky zapadl do kolektivu Eroicy, i on nedá na svého šéfa dopustit, žárlí na všechny v jeho blízkosti a pro jeho pozornost by se přetrhl.


Už v prvním díle nám na scénu nastupuje Eroicova mužská obdoba femme fatale, agent NATO, major a potomek jakési větve Habsburků, Klaus Heinz von dem Eberbach. Drahý major ale Eroicovi city jisto jistě neopětuje, Angličan mu přinejlepším leze na nervy a jen jeho pouhá zmínka má na Klause podobný účinek jako červený šátek na rozzuřeného býka.
Klaus je totiž typický voják, kterému se mezi podřízenými říká „Železný Klaus“, protože jeho řev, tvrdost a nároky jsou pověstné... Klause nezajímá nic jiného než úspěšně odvedený úkol, což mu ani Eroica nedopřeje, protože se mu buď pokouší dostat do kalhot nebo Klausovi před nosem vyfoukne cokoli, co Klaus zrovna potřebuje odvézt bezpečně na velitelství.
Jediná věc, která je v majorovi schopna probudit nějaké ty něžnější city, je jeho tank Leopard.
(Člověk si říká, jestli to nepramení z nějakého komplexu... )
Stejně jako Eroica, i Klaus se obložen týmem podřízených, Abecedou, kteří ale na rozdíl od Eroicovy sebranky svého šéfa nezbožňují, spíš ho respektují a mají z něj solidní vítr, protože Klausovou nejoblíbenější výhružkou je jednosměrná jízdenka na Aljašku. Netřeba dodávat, že vždy míněna smrtelně vážně.

Postupem času, ať se to Klausovi líbí nebo ne (jako že nelíbí), spolupracuje s Eroicou, čím dál častěji, ať už nechtěně dobrovolně nebo nedobrovolně z příkazu vedení NATO.
Vždycky se totiž najde něco, co je potřeba ukrást dřív než KGB a v tom je Eroica konec konců mistr.



Manga From Eroica with love je starší kousek, který vychází už od roku 1976 a stále není dokončený. Stáří mu ale neubírá nic na kráse, neboť mangaka má takřka geniální humor, který nenechá vaši bránici v klidu a dovolí vám zapomenout na skutečnost, že čtete mangu starší, než jste vy.

Jediné, pod čím se věk doopravdy podepsal, je kresba. Na tu si budete muset trochu zvyknout, protože od té současně se diametrálně liší.
Osobně mám za to, že by to neměl být zas tak velký problém, protože i když já sama jsem na kresbu chytlavá, kresba v Eroice se mi líbí, i přes to, že není tak líbivá jako ta současná.

Manga má spíš epizodní charakter, i když už někdy od 8. dílu začnou příběhy nabírat na obsáhlosti a jsou stále delší a delší až někdy prostupují i do více dílů.
Příběhy jsou hlavně humorné, oddychové, zasazené do měst po celém světě a doplněné nějakou tou akcí, honičkou nebo napětím, ale Jamese Bonda nebo dokonale promyšlené zápletky nečekejte, jde tu hlavně o zábavu, ta je tu na prvním místě.
Mangaka si taky hodně vyhrála s tajnými službami a ani jedna z nich nezůstala ušetřena, nejméně to odneslo NATO, jehož představitelem je Klaus, a i KGB je tu vykreslena jako docela zdatný protivník, i když často dostane na frak, ale CIA a hlavně Interpol se zřejmě ocitla v nemilosti autorky a taky jim to dala pořádně znát. Být z interpolu, tak se při čtení téhle mangy dobrovolně odstřelím, vážně. XD

Přestože je tu solidní náběh na nějakou tu yaoi akci, zklamu vás, ale ničeho takového se tu nedočkáte, Eroica a Klaus zůstanou rivalové.
Což je možná pro dámy smutná zpráva, na druhou stranu pro pány jistě dobrá a nic tak nebrání ani jim, aby si tohle skvělé dílko přečetli.

Takže šup šup, všichni povinně číst. XDD

čtvrtek 9. dubna 2009

Tablo naší třídy XD

úterý 24. března 2009

Trocha černého humoru

Na tohle jsem narazila ve včerejších novinkách a nemůžu si pomoct, ale autor má buď černočerný smysl pro humor, anebo dost nešťastně volil slova...

pátek 27. února 2009

Jak Gladness smíchy málem umřela...

Nekecám.
Když mi to Elien pouštěla, hýkala jsem u toho smíchy tak nahlas, že se má drahá přítelkyně začala vážně obávat o mé duševní zdraví...
Pak dokonce i o to fyzické, protože jsem se nekontrolovaně rozkývala na všechny strany, slzela u toho a málem si urazila hlavu o konferenční stolek přede mnou... x_X

Jenže, tohle se fakt nedá... *mlátí hlavou o klávesnici*



1.) VIDEO č.:1 - z korejského seriálu Strongest Chil Woo (ep 4)

Chápu, že režisér nedovolí hercům, aby se účastnili natáčení riskantních scén, jenže potom by bylo nanejvýš vhodné to nějak chytře a šikovně obejít...
Naneštěstí, tohle se jim moc nepovedlo - posadit herce na plyšové koně s šíleně poulícíma očima a ještě u toho nechat herce tak akčně (směšně) natřásat.... No, jako parodie je to dokonalé.
Jen se obávám, že tak to tvůrci nezamýšleli.

Od 3:40.




2.) VIDEO č.:2 - z korejského seriálu Strongest Chil Woo (ep 2)

Nemám sílu tohle ani komentovat....

Inkriminovaná scéna začíná v 03:50.

neděle 15. února 2009

Nocař

Tak zase prožívám jednu svoji menší (čti: drastickou) finanční krizi a co se nestane... Hned během tohoto týdne vyjde pokračování scifárny, na kterou si brousím zuby už tak asi rok, a pak další pokračování, tentokrát jednoho převelice zajímavého upírského fantasy.

Peněženka tedy zoufale zanaříkala, mé rozumnější já zděšeně zavylo, zatímco má jednodušší, bezstarostná a knížky milující část to málo, co mi zbylo, vesele a bez nejmenších výčitek, utratila. Takže se smíšenými pocity oznamuji, jsem na nule, ale jsem šťastná! *něžně kolíbá dvě nové (již přečtené) knížečky*

No a protože zvlášť ta druhá kniha mě tak nadchla, smolím tu teď tenhle příspěvek, v němž se hodlám o pocity z prvního a druhého dílu téhle trilogie podělit. (Nebo lépe řečeno, zase někde jednou vyventilovat své nadšení.)
Začnu tedy tím prvním dílem.



autorka: Magdalena Kozaková

nakladatelství v ČR: Triton


Hlavní hrdina, Jiří Arlecki, se jednoho dne probudí a uvědomí si, že ho zoufale nudný život, který vede, pranic netěší. Rozhodne se tedy pro změnu. A když už změnu, tak ve velké stylu - přihlásí se do AVB (agentury vládní bezpečnosti).
Žádné rodinné závazky ho netíží, rodiče jsou již dávno mrtví, a přítelkyně ho opustila, tak proč to nezkusit? A kdo by si nepřál být takovým polským Jamesem Bondem?

Podaří se mu obstát v psychicky náročných zkouškách AVB a záhy je poslán na školení do jakési odlehlé pobočky uprostřed lesa, o níž jakživ neslyšel.

Od té chvíle nejde nic podle jeho představ.

Chápal by, že se má podrobit těžkým kondičním zkouškám nebo že bude studovat stohy spisů... ale ne že bude trávit celý den googlováním jakýchkoli zmínek o upírech. A sledováním upírských filmů. A čtením upírských knížek. A diskusemi se svými kolegy o upírech, o jejichž existenci a proradnosti ho vehementně přesvědčují. Povinně.
Zpočátku to bere jako vtip, zkoušku trpělivosti, ale jak začínají dny ubíhat, měnit se v týdny, a on stále googlí jakoukoli zmínku o krvežíznivých monstrech, jeho zápal začíná rychle uvadat.
V tu chvíli je jeho monotónní rozvrh oživen cvičeními - během a střelbou. Arlecki tuhle změnu nadšeně uvítá a s novým elánem se ponoří do práce.

Netrvá dlouho a jako záloha je povolán do akce. Jeho jednotka má střežit bezpečí upírského lorda Ultora, který se právě vrací do Varšavy.
Arlecki úporně přemýšlí, co to má vše znamenat a proč se všichni zbláznili.

O pár hodin později už je v plné výstroji a se samopalem na místě určení. Sám. Zbytek jednotky je kdesi venku. A Arlecki stále marně tápe, co se to děje. Co má být tohle za pošahaný test.
Pak někdo vkročí do skladu. Na jeho výstražnou výzvu neodpovídá, nezastaví se. Arlecki znervózní a několikrát vystřelí. Muže zásahy ani nezpomalí a ten k němu beze spěchu dojde.
V tu chvíli Arlecki pochopí, koho má před sebou. Upíra.

Tu noc zemře a jako nocař Vesper se probudí pro noc.



Nocař je jedna z nejzajímavějších fantasy, jakou jsem v poslední době četla. A rozhodně nejlepší upírské fantasy, které jsem měla možnost číst.

Zpočátku, musím se přiznat, mi kniha přišla podivně napsaná. Důvod nemůžu úplně přesně definovat, ale zkrátka mi dělalo potíže se začíst. Možná proto, že by se mi sem víc hodila má milovaná ich-forma než použitá er-forma, nevím. Jenže pak uběhlo osudových 40 stránek a mě byste od ní neodtrhli ani s hlavní pistole u hlavy.

Kozaková, autorka, nám tu totiž ukazuje nadmíru zajímavé pojetí společenství upírů. Spolu s hlavním hrdinou, Vesperem, se seznamuje s pěti klany upírů, z nichž každý má svoji specifickou funkci, a v čele každého z nich stojí Lord, který jako jediný může iniciovat nové upíry.
Existuje však ještě jeden, Skrytým „neposvěcený“, šestý klan, klan Renegátů, těch, kteří se odmítají živit syntetizovanou krví a dále pro svoje potřeby zabíjejí lidi.
Proti nim bojuje jednotka z klanu Bojovníků vedených Lordem Ultorem, nocaři.
O činnosti upírů vláda překvapivě ví a tajně s nimi dokonce spolupracuje, sama si totiž nepřeje, aby civilní obyvatelstvo o existenci upírů vědělo. Předsudky a strach jsou příliš hluboko zakořeněné a pravda by vyústila akorát v paniku.

Musím uznat, že svět a pravidla upířího společenství jsou skvěle popsaná a krom toho pojmutá i poměrně netradičně. To se vztahuje i na způsob, jakým jsou upíři popisování.
Na romantické a tajemné bytosti můžete rovnou zapomenout. Upíři Kozakové jsou nám představeni jako smrtelně nebezpeční predátoři, kteří se jen silou vůle a železnou disciplínou ovládají, aby se nenechali unést instinkty a neprokousávali lidem hrdla na potkání.

Děj je hodně přímočarý, protože celá kniha se točí v podstatě pouze okolo Vespera. Proto se tu setkáváme jen s malým množstvím podrobněji popsaných postav. Největší pozornost je soustředěna na Vesperova učitele a přítele, Nidora. Jejich přátelství je poměrně zvláštní, srdečností zrovna neoplývá, přesto je vzájemná náklonnost patrná.
Nemalou roli zde sehrávají i Lord Ultor a Lord Arenea, paní renegátů a přeběhlík z klanu Bojovníků, jejichž intriky hýbou celou knihou a na konci nás překvapí velice zajímavým a nečekaným (WTF?!?!) závěrem.


Nocaře zkrátka nemůžu nedoporučit. Je to sice akční knížka bez vedlejších epizodek, přesto je ale napsána skvěle, bez hluchých míst a určitě nejedním překvapením.
Navíc druhý díl většinu vašich závěrů z první knihy roztrhá na cimpr campr, takže hurá do louskání dílu prvního. XD

sobota 7. února 2009

Tržní sentiment a hypoteční krize vesele

Tak tohle video nám pouštěla profesorka na angličtině.
Dva britští komikové se tam baví o finanční krizi, jeden z pozice moderátora, druhý z pozice bankéře. Naneštěstí je to krutě pravdivé, ale stejně je to jedna z nejvtipnějších věcí, co jsem za poslední dobu viděla. XD
I když finanční krize sama o sobě moc vtipná není, no...

P.S. Nenechte se vyděsit začátkem, má to české titulky.



neděle 11. ledna 2009

One thousand and one nights

žánr: drama, historické, shounen ai

počet volume:
11


manhwaka: Seung-Hee Han (kresba), Jin-Seok Jeon (autor)

licenzlé: Yenpress

dosud vyšlo volume: 6

download: Mangatraders (vol 1-2, vol 3 ch 1-2), Anime-Eden (vol 1-2, vol 3 ch 1)
- uvažuju nad oskenováním do vol 6, viz dole


Pohádku o krásné a moudré Šeherezádě, která svými chytře promyšlenými příběhy přivedla sultána Šahriára z objetí šílenství a zloby, způsobené jeho nevěrnou manželkou, zná jistě každý.
Můžeme se s ní tak setkat v nespočtu adaptací a převyprávění, ať už filmových, románových, pohádkových nebo dokonce komiksových.
Právě u toho posledního typu zpracování bych se ráda pozastavila. Můžeme ji totiž najít ne jen v americké verzi, komiksu Fables: 1001 Nights of Snowfall, kde příběhy sultánovi na místo Šeherezády vypráví Sněhurka, hlavní hrdinka tohoto komiksu, ale také v korejské verzi, v manhwě One thousand and one nights. Zde si, stejně jako tomu je u Fables, korejští autoři upravili pohádku Šeherezády podle svého a spíše se jí jen inspirovali...


Bylo nebylo jedno království, kterému vládl šílený mladý sultán, Shahryar. Každý večer si nechal do své ložnice přivést jednu pannu, s níž strávil noc a druhý den ji nechal nemilosrdně stít hlavu. Královstvím se začaly šířit obavy a strach. Rodiče se báli o své dcery a s úzkostí čekali, čí dceru si povolá sultán příště.

V království žili i dva nevlastní sourozenci, dívka Dunya a chlapec Sehara. Jejich rodiče byli již dlouho po smrti a jim nezbývalo než se o sebe postarat sami.
To však neznamenalo, že by trpěli nouzí nebo osamělostí.
Sehara měl totiž nadání na jazyky a miloval knihy, takže se rychle uchytil jako schopný překladatel a uživil jak sebe, tak i svojí sestru. Dunyi zase nezáleželo na ničem jiném, než strávit zbytek života po boku svého drahého bratra, kterého tak hluboce milovala.
Jejich bezstarostný život ale skončil ve chvíli, kdy si sultán povolal Dunyi. Oba sourozenci věděli, že to znamená rozsudek smrti.
Dunya si ale zachovala klid a požádala bratra, aby si ji vzal a tím ji zachránil. Sehara sice svojí sestru nade vše zbožňoval, ale nemiloval ji způsobem, jakým by si Dunya přála. Proto se rozhodl, že ji zastoupí.
Oblékl si ženské šaty a vydal se do paláce. Doufal, že jeho sestra rychle pochopí, co zamýšlí, a z města mezitím uprchne.

Sehara v přestrojení předvedli před sultána. Netrvalo pochopitelně ale dlouho a sultán jeho pravou totožnost odhalil a uvrhl ho do vězení.
K Seharovu překvapení neobýval kobku sám. Jeho spoluvězněm nebyl nikdo jiný než Jafar, bývalý emír a nejlepší přítel a rádce mladého sultána.
Zvědavý Sehara požádal Jafara, aby mu vyprávěl příběh Shahryara a prozradil mu, co ho tak změnilo.

Shahryar býval lidem milovaný princ, laskavý a charismatický odvážný obránce království před armádami křižáků. Když se po zvlášť vítězné bitvě vrátil domů, otec, sultán, mu představil svoji novou krásnou manželku Fatimu, která na jeho počest zatančila na hostině. Princ se okamžitě do svůdné tanečnice zamiloval a přísahal, že z ní učiní svojí ženu. Netrvalo dlouho a sultán za záhadných okolností zemřel. I když se v paláci šeptalo, že v tom má prsty Shahryar, nikdo nic nemohl dokázat.
A skutečně, zanedlouho se Shahryar s Fatimou oženil.
Po sultánově smrti se království rozdělilo na východní část, jíž vládl Shazama, Shahryarův mladší bratr, a západní část, jíž vládl Shahryar. Kvůli vytrvalým útokům křižáků mladý sultán často opouštěl království, ale vždy se vracel nezraněn a šťastný, protože věděl, že na něho čeká jeho Fatima.
Jenže jak byla Fatima krásná, tak byla i krutá a nevěrná a svého manžela s kdekým podváděla, včetně jeho vlastního bratra. Každý večer manželovi podávala uspávací lektvar a mezitím si užívala volnosti. Jafar zjistil, co Fatima jeho příteli provádí a varoval ho. Rozzuřený Shahryar se vydal za Fatimou a našel ji nahou ve společnosti několika mužů. Všechny je zabil a Fatimu vypověděl z království.
Ženám přestal věřit a začal je nenávidět.
Hned druhý den nechal stít hlavu své nejnovější manželce, jemné a nevinné Laile, Seharově a Dunyaně přítelkyni z dětství...

Když Jafar dokončil své vyprávění začalo svítat a do žaláře vkročil sultán, aby Seharu popravil. Sehara se nebránil, ale požádal ho, aby mu dovolil vyprávět jeden jediný příběh, potom ho může dle libosti popravit...



One thousand and one nights
tedy rozhodně z pohádky o Šeherazádě vychází, ale setkáváme se tu s několika podstatnými inovacemi. Když nepočítám Seharu a Dunyu, tak další významnou roli tu hraje i Shahryarovo dětství, které zasadilo semena jeho šílenství, Fatima tak byla pouze spouštěčem, i když samotná Fatima tu vůbec ještě bude hrát významnou roli, stejně tak jako Shahryarův proradný bratr Shazama a křižáci. Tím se od původní předlohy tahle manhwa liší a příjemně ji obohacuje. Stejně tak Seharovi příběhy jsou velice krásné, tragické, plné lásky a zrady a čerpají z mytologie, pověstí či skutečných událostí z Koreje, Japonska, Egypta nebo Indie...
Sehara si stejně jako Šeherezáda svoje příběhy pečlivě vybírá a šikovně odhaduje, pro jakou příležitost se jaký příběh hodí. Ať už mladý sultán propadne jednomu ze svých záchvatů vzteku nebo chmurným náladám, Seharovi se ho vždy podaří uklidnit a rozptýlit.
Mezi Seharou a Shahryar se tak vytváří jedinečný vztah (shounen ai!!), na jejž Dunyan žárlí, a její nenávist k sultánovi se tak prohlubuje.

Postavy tu tedy jsou opravdu zajímavé a výrazné, určitě každý si tu najde nějakého toho svého oblíbence, protože hlavních postav není zrovna málo. Postavy jsou taky příjemné lidské a věrohodné, nepůsobí nějakým moralizující dojmem ani vám nepolezou na nervy. Zvlášť tuhle skutečnost zdůrazňuji kvůli ženským hrdinkám, s kterými mám trvalý problém, každopádně tady si nemůžu v nejmenším stěžovat, ať už jde o ženské postavy v hlavní dějové linii nebo v Seharových příbězích, všechny byly kouzelné a zároveň i skutečné.

Stejně jako příběh a postavy, tak i kresba je překrásná a hotová pastva pro oči, která potěší i sebenáročnějšího čtenáře. I když se musím přiznat, že třeba při zpodobnění Ceasara z příběhu o Kleopatře jsem se musela smát, protože podle historických pramenů byl Ceasar plešatý, kdežto tady to byl pohledný mž s hustou hřívou blonďatých vlasů... XDD


Tak tedy doufám, že jsem vás navnadila a že si tuhle krásnou manhwu přečtete a budete jí stejně nadšeni jako já.


Btw, přemýšlím, že bych oskenovala svých 6 booků. Ale bude záležet na tom, jestli vůbec někdo bude mít zájem. A pro dva lidi to zase skenovat nemá cenu, takže pokud o to doopravdy stojíte a 1. a 2. book se vám doopravdy líbil, tak mi napište buď do komentářů, shoutboardu neba na mail a já se možná k tomu pitomému skenování přinutím. Ale fakt si to rozmyslete, nerada bych to skenovala zbytečně, ano?
Jinak scany by byly zaheslované, rozhodně bych si nepřála, aby se to šířilo po inernetu...





Sehara ("Šeherazáda")
Jemný, laskavý, inteligentní, vzdělaný mladý muž, který touží své rodné zemi vrátit silného a charismatického vládce.
Věří, že se Shahryar dokáže změnit a postupem času se jeho náklonnost k mladému sultánovi prohlubuje.









Shahryar
Mladý horkokrevný sultán, kterým zmítá šílenství a nedůvěra k ženám způsobena traumatem z dětství (ano, já vím, jak legračně to zní XD) a proradnou, krásnou manželkou Fatimou.
Býval milovaným princem a odvážným a chytrým vojevůdcem.









Dunya
Seharova nevlastní temperamentní sestra, která ho zároveň velice miluje a touží se za něj vdát.
Shahryara nemá ráda, částečně kvůli Laile, ale velký podíl na tom má i jeho náklonnost k jejímu bratrovi.









Jafar
Emír, Shahryarův rádce a nejlepší přítel. Je velice obratný politik a snaží se zklidnit nepokoje a nespokojenost mezi emíry.










Fatima

Prvně manželka Shahryarova otce, potom Shahryarova žena a milenka jeho bratra Shazama. Shahryar byl omámen láskou k ní, proto si nevšiml její proradnosti a vypočítavosti, která se skrývala za sladkými úsměvy. Fatima ho podváděla s kdekým. Když její nevěru Shahryar odhalil, nedokázal ji zabít, místo toho ji vyhostil z království.
Záměry Fatimy jsou obestřené tajemstvím.







Shazama
Shahryarův mladší, uhlazený, vypočítavý bratr, který spolu s Fatimou proti bratrovi konspiruje.


Maseru
Shahryarův ochránce a oddaný služebník, jenž mu věrně kryje záda za cenu vlastního života.











Ali
Dunyi, Sehary a Laily přítel z dětství. Do Leily byl zamilovaný a chtěl si ji vzít. Jenže milovala Sehara a nakonec se rozhodla stát manželkou sultána, protože nedokázala o Sehara soutěžit se svojí nejlepší přítelkyní, Dunyí.
Lailyna smrt ho hluboce zasáhla a Ali vede partyzánský boj proti Shahryarovi.

úterý 6. ledna 2009

Jméno větru (Kronika Královraha): Den první

autor: Patrick Rothfuss


obálka:
Donato Giancola

nakladatelství v ČR:
Triton, Argo




Odvažuji se tvrdit, že jsem protřelý čtenář fantasy a sci-fi. Mýma rukama prošly desítky knih tohohle žánru, má nenasytnost, pokud jde o knížky, nezná mezí. Přesto jen pár knížek se může honosit tím, že se mi zaryly hluboko pod kůži.

Před nedávnem se této pochybné cti dostalo jedné zbrusu nové knížce. Zprvu mě zaujala pouze svým obalem – ano, tak jednoduše... Na druhou stranu, u nás je tohle spíš výjimečný jev.
Až zpětně po jejím dočtení, stále ještě ve vytržení a v nadšeném deliriu, jsem se dozvěděla, že o ní ve světě píšou jako o nejslibnější epické fantasy poslední doby... Nezbývalo mi, než horlivě přikyvovat.
Obvykle mě tyhle „spolehlivé“ informace moc nevzrušují, zmůžu se leda tak na skepticky povytažené obočí a suché „jo, jasně“, ale pro tentokrát jsem jim musela dát za pravdu, a ráda...
Protože Jméno větru si tohle označení rozhodně zaslouží.

(Varování: Je mi tedy líto, nebudu objektivní, budete se pravděpodobně muset smířit s mou naprosto nekritickou láskou k této roztomilé bichličce a výkřiky nadšení během jejího popisování. Byli jste ale varováni.)


První kniha této trilogie nese trochu matoucí podtitul: Den první. Nejedná se ale ani tak o šestisetstránkový detailní popis jednoho dne ze života hlavního hrdiny, jako spíš o převyprávění části svého života během prvního ze tří dnů.

V knize se tak prolínají dvě časové roviny. Ta kratší, ze současnosti, nás přivádí do malého městečka Newarre, a seznamuje nás s hlavním hrdinou, mladým, ne příliš úspěšným hostinským Kotem a jeho pomocníkem Bastem.

Čtenář není dlouho ponechán v nevědomosti a s útokem velkých, pavoukům podobných démonů, skraelů, a příchodem slavného Kronikáře, vyplouvá na povrch pravá totožnost dvou stálých obyvatel hostince.
Kote není nikdo jiný než proslulý, obávaný a i proklínaný Kvothe Královrah, přezdívaný také Bezkrevný, a jeho společník, Bast, za ním nezůstává dlouho pozadu, když se z něho vyklube Kvothův učedník, přítel a démoní princ na plný úvazek, což je jistě lákavější skutečnost než pouhý nudící se sukničkář a líná výpomoc v hostinci. XD

Slavný Kronikář, který v odhalení Kvothovi identity čtenáři hraje významnou roli, je cílevědomý muž, proto rychle uhodí na Kvothovo slabé místo a přiměje ho povědět mu a nechat si zaznamenat svůj příběh, což je něco, pro co by většina kronikářů i zabíjela. Kvothe mu tedy věnuje tři dny svého času, během nichž musí Kronikář přesně zapsat, co mu řekne a nesmí zveřejnit nic, co by si nepřál.

Tím se dostáváme ke druhé, mnohem obsáhlejší dějové linii odehrávající se v minulosti. Kvothe tu vypráví o svém dětství u Edemských Ruhů, divadelních kočovníků a pěvců, jejich kruté vraždě spáchané Čandríny, mýtickými stvořeními, které vzdělaní lidé považují za pouhé výmysly ke strašení malých dětí, pomstě, jež ho požene kupředu, živoření v ulicích Tarbeanu, jimiž se jako sirotek protlouká, o studiu na vytoužené Univerzitě, lásce k hudbě a osudové dívce, Denně.

Retrospektivní část není na rozdíl od dějové linie přítomnosti psána v er-formě, ale ich-formě. Tohle kombinování nebývá úplně obvyklé, což je podle mého spíše škoda, protože tady to splnilo účel na výbornou. Na postavy, zejména Kvotheho, jsme se mohli podívat hned z několika úhlů.

Vůbec postava Kvotheho je neuvěřitelně živá, věrohodná, při čtení jsem skoro každou chvíli očekávala, že ho uvidím stát hned vedle mě... ale jen opravdu skoro.
Je velice jednoduché si zamilovat jeho temperament, hrdost, tvrdohlavost, cílevědomost a ostrý jazyk. Kvothe je zcela prostý jakýchkoli naivních ideálů, naopak je na svůj útlý věk pořádný cynik, ale to neznamená, že by byl zahořklý nebo ke svému okolí bezcitný, leda tak právem podezřívavý.
Krom toho je Kvothe hodně talentovaný, ať už jde o hudbu nebo samotné studium magie na Univerzitě, což je pro mě oproti těm plejádám silných válečníku prosté mysli vítaná změna. Ovšem, někdo by mohl namítnout, že Kvotheho postava je až přespříliš geniální, podle toho, jak ve všem vyniká. Jenže talentovaní a inteligentní lidé se občas opravdu narodí, a Kvothe je krom toho i dříč se silnou vůlí a má opravdu pádný důvod na sobě tak tvrdě makat, ať už kvůli své pomstě nebo prostě jen pro prostý fakt, že se musí živit úplně sám a peníze na školné mu nikdo jiný jen tak nedá.
O Kvothem bych se tu vůbec mohla rozepisovat dlouho, protože jeho postava je neuvěřitelně chytlavá a skvěle prokreslená. Zvlášť uchvacující mi připadal kontrast mezi Kvothem z minulosti a zlomeným Kvothem z přítomnosti, který si užívá všední nudný život a je jen stínem osobnosti, kterou býval... do chvíle než si vzpomene nebo něco neprobudí jeho staré vzpomínky.

Nutno dodat, že ani ostatní postavy nezaostávají, ať už jde o Basta, jenž se zoufale snaží v Kvothem, Reshim, jak mu říká, probudit jeho bývalé já, nebo Dennu, Kvothevo femme fatale, jež patří k těm nejzvláštnějším ženským hrdinkám, s nimiž jsem se kdy setkala - nestálá, tajemná, neúmyslně krutá, ale i přátelská a milující... Našli bychom tu spoustu a spoustu dalších postav, které si pozornost jistě zaslouží, například Kvotheho přátelé z Univerzity, Wilem a Simmone, Mistři na Univerzitě nebo další Kvotheho spolužáci. Opravdu lituju, že se tu o nich nemůžu rozepsat, protože každá z těch postav má v sobě víc života a osobnosti než většina hlavních hrdinů v jiných fantasy knížkách...

Co autor načal perfektními postavami, to dokončil příběhem. Na první pohled velice jednoduchým, jenže právě v tom je ta krása. Chvílemi máte pocit, že místo fantasy čtete neuvěřitelně záživně napsaný historický román, tak jsou ty fiktivní „reálie“ uvěřitelné a dokonale do sebe zapadají.

Psala jsem to už výše, zopakuji to znovu, touto knihou jsem unesena, po roce se mi konečně dostala zase do rukou kniha, která mě uchvátila a zanechala ve mně pocity, které přetrvaly déle než do okamžiku, kdy jsem knihu zaklapla.
Přiznávám, že Jméno větru není zrovna nejoriginálnější dílo, s nímž jsem se setkala, ale když nic jiného, minimálně se vyhýbá většině otřepaných klišé jako jsou osudová předurčení, magický artefakt, atd.
Autor miluje fantasy a jeho přáním bylo napsat čistokrevnou fantasy... a to se mu opravdu povedlo, přímo obdivuhodně.


(První kniha je rozdělena do dvou svazků, bohužel. Kdyžtak se vyplatí si ji koupit přes Triton, vyjde to levněji.)